WCDP held our 2020 Primary Ballot Order Drawing on December 11. We randomly drew for ballot order in all contested races from President all the way down to our two contested Precinct Chair races. The ballot order for the Williamson County Democratic Primary Candidates is listed below:

PRESIDENT*
BERNIE SANDERS
ELIZABETH WARREN
MICHAEL R. BLOOMBERG
MICHAEL BENNET
ROBBY WELLS
JOSEPH R. BIDEN
ROQUE “ROCKY” DE LA FUENTE
ANDREW YANG
MARIANNE WILLIAMSON
CORY BOOKER
AMY KLOBUCHAR
JULIÁN CASTRO
DEVAL PATRICK
JOHN K. DELANEY
TOM STEYER
PETE BUTTIGIEG

 

U.S. SENATOR

ANNIE “MAMÁ” GARCIA 

MICHAEL COOPER 

SEMA HERNANDEZ 

MARY “MJ” HEGAR 

ROYCE WEST 

CRISTINA TZINTZUN RAMIREZ 

VICTOR HUGO HARRIS 

AMANDA K. EDWARDS 

CHRIS BELL 

ADRIAN OCEGUEDA 

JACK DANIEL FOSTER JR 

D.R. HUNTER 

 

U.S. REPRESENTATIVE DISTRICT 31

MICHAEL EDWARD GRIMES

ERIC HANKE 

CHRISTINE EADY MANN 

DAN JANJIGIAN 

DONNA IMAM 

TAMMY YOUNG 

 

RAILROAD COMMISSIONER

MARK WATSON 

ROBERTO R. “BETO” ALONZO 

CHRYSTA CASTAÑEDA 

KELLY STONE 

 

CHIEF JUSTICE, SUPREME COURT

AMY CLARK MEACHUM 

JERRY ZIMMERER 

 

JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 6 – UNEXPIRED TERM

LARRY PRAEGER 

KATHY CHENG 

 

JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 

STACI WILLIAMS 

BRANDY VOSS 

 

JUSTICE, SUPREME COURT, PLACE 8

GISELA D. TRIANA 

PETER KELLY 

 

JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS PLACE 3

DAN WOOD

ELIZABETH DAVIS FRIZELL

WILLIAM PIERATT DEMOND

 

JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS PLACE 4

STEVEN MIEARS 

TINA CLINTON 

 

JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEALS PLACE 9

BRANDON BIRMINGHAM 

 

MEMBER, STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT 10

MARSHA BURNETT-WEBSTER 

STEPHEN WYMAN 

 

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 20

JESSICA TIEDT 

 

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 52

JAMES TALARICO 

 

STATE REPRESENTATIVE DISTRICT 136

JOHN H. BUCY III 

 

CHIEF JUSTICE, 3RD COURT OF APPEALS DISTRICT

DARLENE BYRNE 

KEITH S. HAMPTON 

 

DISTRICT JUDGE, 26TH JUDICIAL DISTRICT

BRIAN MCCONNELL 

 

DISTRICT JUDGE, 395TH JUDICIAL DISTRICT

LUCIO DEL TORO 

 

COUNTY ATTORNEY

STAN O. SPRINGERLEY 

 

SHERIFF 

MIKE GLEASON 

 

COUNTY COMMISSIONER PRECINCT 1

TERRY COOK 

 

COUNTY COMMISSIONER PRECINCT 3

SHARON CUMMINGS 

 

COUNTY CONSTABLE PRECINCT 1

MICKEY CHANCE 

 

COUNTY CONSTABLE PRECINCT 2

GREG PAPST 

ROBERT TIJERINA 

 

COUNTY CONSTABLE PRECINCT 4

PERRY TRAVIS 

HOBY SMITH 

 

COUNTY CHAIR 

KIM COLLINS GILBY 

 

PRECINCT CHAIR 368

ERIN ALEXANDRA CURRA-SPURGER 

STEVIE NICOLE JONES 

 

PRECINCT CHAIR 420

ANDREA C. LINSON 

MINA DAVIS 

*Candidates who withdrew after the deadline will still appear on your ballot.

 

Click here to see the  2020 Democratic Primary Ballot Propositions.

 

IMPORTANT PRIMARY ELECTION DATES

First day to apply for a ballot by mail using Application for a Ballot by Mail (ABBM) or Federal Postcard Application (FPCA). Wednesday, January 1, 2020*

*First day to file does not move because of New Year’s Day holiday. An “Annual ABBM” or FPCA for a January or February 2020 election may be filed earlier, but not earlier than the 60th day before the date of the January or February election.

Last Day to Register to Vote Monday, February 3, 2020
First Day of Early Voting Tuesday, February 18, 2020*
*First business day after Presidents’ Day
Last Day to Apply for Ballot by Mail (Received, not Postmarked) Friday, February 21, 2020
Last Day of Early Voting Friday, February 28, 2020
Last day to Receive Ballot by Mail Tuesday, March 3, 2020 (Election Day) at 7:00 p.m. if carrier envelope is not postmarked, OR Wednesday, March 4, 2020 (next business day after Election Day) at 5:00 p.m. if carrier envelope is postmarked by 7:00 p.m. at the location of the election on Election Day (unless overseas or military voter deadlines apply)4